hero

Rodzaje kamieni

GRANIT - skała magmowa, głębinowa o strukturze grubokrystalicznej

Składa się głównie z kwarcu, skaleni i miki. Barwy o szerokiej gamie od ciemnego szarego do jasnego różowego. Geneza powstania i powyższy skład dał twardość i wytrzymałość, wybarwienie zaś sprawiło iż materiał ten stał się ekskluzywny i poszukiwany w budownictwie zewnętrznym jak i wewnętrznym. W naszym klimacie odporny na działanie skrajnych temperatur oraz wodę stał się cenionym materiałem. Sprawdza się w brukarstwie, budowie schodów podjazdów, tarasów, parapetów zewnętrznych oraz innych większych budowli konstrukcyjnych.

W budownictwie wewnętrznym idealny materiał do każdej formy zabudowy od podłóg, ścian do parapetów i powszechnie już produkowanych blatów kuchennych i łazienkowych. Stosując granit zyskujemy bezkonkurencyjną trwałość produktu. Kolorystyka i wybarwienia cieniowane dają niepowtarzalny rysunek natury, nadaje ponadczasowy charakter pomieszczeniom w których zastosowano granit. Należy wspomnieć że w ostatnim czasie w architekturze wnętrzarskiej wykorzystuje się w coraz większym stopniu światło, naturalne jak i sztuczne. Nowe technologie pozwalające na zmianę barwy, natężenia oraz kąta padania, fantastycznie współpracują z kamieniem naturalnym wydobywając z niego nowe odsłony barw i grę krystalicznej miki.

Offer item photo

MARMUR - nazywane arystokracją wśród kamieni budowlanych.

Zmetamorfizowane i przekrystalizowane WAPIENIE o twardszej i krystalicznej strukturze zbudowane głównie z kalcytu przejęły całą paletę barw inspirowaną osadami i minerałami ziemi. Zdecydowanie oryginalnym pięknem dominują nad granitami ale ustępują odpornością na wodę i trudne warunki atmosferyczne. Zdecydowanie trafnym zastosowaniem jest wewnątrz w pomieszczeniach na podłogach, ścianach ,parapetach i zdecydowanie blatach meblowych, łazienkowych mniej kuchennych. Zabudowy kominków, elementy cokołów, gzymsów oraz innych ozdobnych form czynią marmur materiałem biżuteryjnym budownictwa starożytnego jak i nowoczesnego.

Offer item photo

ŁUPEK - kamień o strukturze warstwowej

Skład i budowa podobna do wapieni i marmuru lecz metamorfizm połowiczny spowodował że struktura została utwardzona ale w taki sposób że kamień nabył naturalną cechę rozwarstwiania się. Ciekawa kolorystyka wzbogacona miką poprawia walory dekoracyjne, a możliwość naturalnego rozwarstwiania w obróbce pozwoliły na zajęcie dużego pola w budownictwie przez ten materiał. Używa się go do pokryć dachowych (dachówka łupkowa) na elewacje, do budowy architektury ogrodowej np. chodników, murków oporowych, wewnątrz okładzin ściennych, kominków itp. Powstał nowy kierunek wykorzystania cech łupka poprzez pozyskanie cienkiej warstwy kamienia ,która wzmocniona równie cienką warstwą żywicy daje produkt o grubości kilku milimetrów a z właściwościami naturalnej skały, występujący pod nazwą Fornir Kamienny.

Offer item photo

KONGLOMERAT- syntetyczny kamień

Wyprodukowany przez człowieka z wykorzystaniem pyłu, pokruszonych odłamów różnych skał często marmurowych, wapieni lub kwarcu np. konglomerat kwarcowy. Składniki kompozytu wymieszane z masą cementową lub żywiczną nabywają odpowiednich właściwości a zatem ukierunkowanego zastosowania przy podobnym podziale jak marmur-granit. Konglomeraty są prawie wierną imitacją kamieni naturalnych z przewagą nie ograniczonej kolorystyki, ale nadal nie dorównano naturze w produkcji niepowtarzalnych wzorów, nie potrafimy nadać materiałom struktury krystalicznej naturalnej głębi i miki.

Offer item photo

PIASKOWIEC - skała okruchowa

Zbudowany z ziaren mineralnych i skalnych w zależności od spoiwa kwarcu i minerałów ich proporcji oraz pochodzenia piaskowiec nabiera odpowiedniej twardości i zwięzłości. Powyższe cechy decydują o zastosowaniu w poszczególnych dziedzinach budowlanych od dekoracji ogrodowych, elementy nośne konstrukcyjne po elewację i elementy dekoracyjne sztuki. Szerokiemu zastosowaniu sprzyja bogata kolorystyka od koloru białego, szarego, kremowego, czerwonego, zielonego po unikalny czarny.

Offer item photo

WAPIENIE - typowa skała osadowa

Podstawowym składnikiem wapienia jest węglan wapnia i kalcytu. Osady mineralne, organiczne dają nieograniczone możliwości budowy struktur i ciekawych barw. Kiedy w złożach pojawia się przewaga węglanu magnezu odróżniamy skałę DOLOMIT.

Odziaływanie na skałę osadową żywiołów takich jak woda ,wiatr przekształca ją w strukturę silnie porowatą skala taka jest powszechnie znana jako TRAWERTYN.

Do rodziny wapieni należy również ONYX prześwietlająca skała o bogatym warstwowym niepowtarzalnym rysunku powstałym w wyniku nacieków. Materiał świetnie współpracujący ze światłem stanowi każdorazowo niezmiernie dekoracyjne efekty.

Wapienie cechowane niską twardością, ścieralnością, kruchością w strukturze odwdzięczają się w naszych pomieszczeniach egzotyczną aurą olśniewającymi zaskakującymi formami rysunku i jego barwami. Ostatnio powierzchnie płyt są nie tylko polerowane ale wytrawiane, szczotkowane co powoduje zagłębienie miękkiej warstwy, a uwypuklenie twardych elementów, powstaje zróżnicowana powierzchnia, która odpowiednio podświetlona daje efekt trójwymiarowy. Do tego nietuzinkowa kolorystyka daje niepowtarzalne efekty małej architektury. Zastosowanie wewnątrz pomieszczeń na okładziny ścienne podłogowe zabudowy kominków i innych elementów. W krajach o łagodniejszym klimacie zastosowanie wszechstronne nawet drogowe.

Offer item photo